Co je to alergie na latex
Jde o imunologicky podmíněnou reakci na určité proteiny a přídatné látky obsažené v přírodním latexu. Není přesně známo, jaké množství latexových alergenů je již schopno vyvolat senzibilizaci a následně alergickou reakci. Udává se, že pro rozvoj alergie na latex je potřeba, aby množství latexového alergenu bylo větší než 0,6 ng/m3 anebo 1 ng/ml – již v této koncentraci je možné vyvolání alergické reakce na sliznici. Objevují se tři rozdílné typy reakcí:
- Reakce I. typu, časné přecitlivělosti, na některé proteiny latexu zprostředkovaná IgE. Klinicky se nejčastěji projevuje jako kontaktní urtikarie, projevy mohou být ale i systémové: konjuktivitida, alergická rýma s kýcháním a latexové astma, edém, hypotenze až šokový stav (následkem masivního uvolnění histaminu). Příznaky alergické reakce se v takovém případě typicky objevují během několika minut od kontaktu s latexovými alergeny.
- Reakce IV. typu – oddálené přecitlivělosti se mohou ale objevit i s několikahodinovou prodlevou (6–48 hodin). Projevuje se nejčastěji jako svědivý ekzém v místě kontaktu. Při opakované expozici latexu ale mohou projevy expandovat i mimo místa přímého kontaktu. Tato reakce je nejčastěji způsobena nikoli latexem jako takovým, ale chemickými přísadami použitými při úpravě přírodního kaučuku. Jde o nejčastější typalergické reakce na latex.
- Velmi časté jsou také reakce iritační, především dermatitidy způsobené chemickým drážděním některými chemickými látkami, BEZ zapojení imunitních mechanismů. Tento typ reakce postihuje nejčastěji osoby, které pravidelně a dlouhodobě používají latexové rukavice. Projevy jsou vždy vázány výhradně na místa kontaktu.
Latexové alergeny
V přírodním kaučuku bylo objeveno více než 150 polypeptidů a více než 35 z nich může působit jako alergen. Asi u 20 alergenů latexu je již známa kompletní nebo částečná sekvence aminokyselin. Hlavní latexové alergeny (asi 5–8 alergenů) byly definovány jako peptidy, proti kterým více než 50 % latex-senzitivní populace reaguje tvorbou IgE specifických protilátek. Jedná se o proteiny ve vodě rozpustné. Byly definovány i další alergeny, které sice nesplňují kritéria hlavních alergenů, ale mají též významný podíl na senzibilizaci. Zajímavé je, že byly prokázány rozdíly v senzitivitě na jednotlivé latexové alergeny mezi skupinou zdravotníků, dětí se spina bifida a skupinou ostatní latex-senzitivní populace. Příčina tohoto jevu nebyla zatím jednoznačně vysvětlena – svou roli hraje nejspíš věk, frekvence chirurgických výkonů, atopický stav a další genetické dispozice, cesty expozice atd.
Skrytá alergie na latex
Potravina | Extrakt | Použití extraktu |
Papája | Papain | Antiflogistika, laxativa, čištění dentálních protéz, maso, pivo, krekry |
Ananas | Bromelain | Antiflogistika, výroba masa a piva |
Fík | Ficin | Laxativa, výroba masa, piva, sýrů, průmysl textilní a kožedělný |
Avokádo | Olej | Kosmetika |
Cesty expozice latexovým alergenům
- Sliznicí v dutině ústní (zubní protézy), urogenitálním traktu (gynekologické či porodnické vyšetření, močové katétry, kondomy apod.), sliznicí střev (bariové nálevy, potraviny kontaminované latexem z obalů). Podle kontroly provedené ve Velké Británii u 21 namátkou vybraných potravin byl latex v obalu prokázán u 1/3 z nich a prokázán byl i jeho prostup do potraviny.
- Kůží při kontaktu s rukavicemi, obvazovým materiálem a dalším zdravotnickým vybavením s obsahem latexu.
- Parenterálně z infúzních setů.
- Inhalačně z práškovaných rukavic, ve městech z automobilového provozu, v průběhu výrobního procesu.
- Viscerální cestou při kontaktu s rukavicemi v průběhu operačních výkonů, z implantátů.
Zkřížené reakce latexu s potravinami
Počátkem 90. let byl poprvé popsán případ pacienta se souběžnou alergií na latex a na banán. V roce 1994 byla na základě opakovaných klinických pozorování spojení alergie na latex s alergií na různé druhy ovoce vyslovena domněnka o existenci „latex-fruit syndromu“. Dnes je tento termín běžně používán pro spojení alergie na latex s klinickou nebo sérologickou zkříženou reaktivitou k potravinovým alergenům (avokádo, banán, jedlý kaštan, kiwi, papája, brambor, broskev, grep, fík, pomeranč, rajče, meloun, burský ořech, nektarinka, pohanka) + některým pylovým alergenům. Zdá se, že jsou dvě skupiny pacientů alergických na latex:
- Skupina prvotně senzibilizovaná na pyly a jiné rostlinné alergeny s pouze „náhodnou“ odpovídavostí i na latex (až 24× vyšší riziko latexové alergie u osob s potravinovou alergií na některé potraviny).
- Skupina osob prvotně senzibilizovaných na latex a následně reagujících na některé zkřížené alergeny.
Některou ze zkřížených reakcí s latexovými alergeny je postiženo přibližně až 50 % osob alergických na latex a polovina z těchto reakcí má systémový charakter. Pacienti alergičtí na latex by měli být informováni o použití ovocných šťáv v likérech, vínech, zmrzlině, marmeládě, žvýkačkách, brambůrkách, müsli a také o ovocných enzymech (papain, bromelain a ficin), které jsou užívány při výrobě potravin a léků.